Projekty MFW Bałtyk II I MFW Bałtyk III złożyły wnioski w ramach systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Equinor i Polenergia złożyły wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci z morskich projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Inwestycje zlokalizowane są na Morzu Bałtyckim, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Łączna moc obu farm wiatrowych wyniesie do 1440 MW i po uruchomieniu będą one mogły zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych. Equinor pełni w tych projektach rolę operatora w fazie ich rozwoju, budowy i eksploatacji. Polenergia odpowiada za uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz zarządzanie sprawami krajowymi związanymi z rozwojem projektu.
Partnerzy joint venture złożyli wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ustawa przewiduje, że w pierwszej fazie systemu wsparcie może być przyznane dla projektów o łącznej mocy do 5,9 GW.

„Polska wyznaczyła ambitne cele dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach szerokiej transformacji energetycznej. Equinor chce być wiodącym partnerem w tym procesie. Złożone wnioski o przyznanie wsparcia dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III są kamieniem milowym dla naszych projektów. Obecnie oczekujemy na decyzję Ministerstwa Klimatu w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną w systemie wsparcia dla morskich farm wiatrowych. To warunkuje dalszy rozwój tych projektów i rodzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej”
O Equinor
Equinor jest firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Equinor zasila odnawialną energią elektryczną z morskich farm wiatrowych, zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech ponad milion domów w Europie. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów w każdym z trzech projektów.
Fakty i dane liczbowe
- MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej
- Odległość od brzegu w linii prostej wynosi od 22 do 37 km
- Powierzchnia obu farm - zgodnie z pozwoleniami lokalizacyjnymi, wynosi ponad 241 km2
- Głębokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 metrów
- Projekt MFW Bałtyk I o łącznej mocy do 1560 MW jest rozwijany w dalszej kolejności zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Najnowsze wiadomości
Ponad 28 tysięcy osób poznało tajniki morskiej energetyki wiatrowej na wystawie Equinor i Polenergii w Gdańsku
Już od roku goście zwiedzający Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku mogą oglądać jedyną w Polsce ekspozycję poświęconą tajnikom morskich farm wiatrowych. Wystawa, przygotowana przez Equinor i Polenergię, to u progu kolejnego sezonu wakacyjnego mocny punkt na turystycznej mapie Gdańska.
Ważące ponad 200 ton rury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 przetransportowane do Polski
Cztery rury HDPE, każda o długości 1,5 km i wadze ponad 200 ton, zostały bezpiecznie przetransportowane drogą morską z Norwegii do Polski i przeciągnięte na brzeg w okolicach Mrzeżyna. Zostaną one wykorzystane na potrzeby przewiertu dla rozwijanych przez Equinor i Polenergię projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Bałtyk 1 z wnioskiem o prekwalifikację do pierwszej aukcji offshore. Farma wiatrowa Equinor i Polenergii to najbardziej zaawansowany projekt II fazy offshore w Polsce
Equinor i Polenergia złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosek o prekwalifikację projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 do udziału w pierwszej w Polsce aukcji offshore planowanej na koniec 2025 roku. To pierwszy taki wniosek złożony do URE.