Equinor i Polenergia na obchodach Święta Łeby - z pozytywną energią o projektach Bałtyk

Mieszkańcy Łeby i turyści z całej Polski licznie odwiedzali stoisko Equinor i Polenergii podczas Święta Łeby – wydarzenia upamiętniającego 668. rocznicę nadania miastu praw miejskich. Przedstawiciele spółek budujących morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 ponownie uczestniczyli w ważnym dla miasta dniu, zapraszając do wspólnych aktywności, warsztatów i rozmów o pozyskiwaniu energii z sił natury.
Tegoroczne Święto Łeby, jak co roku połączone z Łebskim Festiwalem Rybnym i Produktów Regionalnych, odbyło się w weekend, 12-13 lipca 2025 r. Choć deszczowa pogoda nie rozpieszczała, stoisko Equinor i Polenergii niezmiennie przyciągało licznych zainteresowanych. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli firm oraz dobrej energii odwiedzających, udało się stworzyć przestrzeń do wartościowych rozmów, kreatywnej zabawy i wspólnego odkrywania, czym są morskie farmy wiatrowe oraz jakie jest ich znaczenie dla regionu.


– Już po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Święcie Łeby – wydarzeniu, które zarówno dla mieszkańców, jak i dla nas ma szczególne znaczenie. Nasza obecność tutaj to nie tylko kontynuacja zaangażowania w życie lokalnej społeczności, ale też naturalny element długofalowych inwestycji, jakie prowadzimy w regionie. W porcie w Łebie powstaje nowoczesna baza serwisowa dla projektów Bałtyk 2 i 3, a w sercu miasta działa Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk, do którego zapraszamy przez cały rok – mówi Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor Polska.


Przestrzeń wydarzenia, rozciągająca się wzdłuż ul. Kościuszki, dzięki występom scenicznym i koncertom zamieniła się w miejsce pełne pozytywnej energii, twórczej zabawy oraz rodzinnej atmosfery. Podczas lipcowego weekendu w Łebie, na stoisku projektów Bałtyk pojawiły się tysiące odwiedzających. Spotkania tętniły kreatywnością i inspirującymi rozmowami o odnawialnych źródłach energii oraz morskiej energetyce wiatrowej. Odwiedzający chętnie uczestniczyli w aktywnościach organizowanych przez spółki – od warsztatów z malowania toreb i budowy modeli statków z ekologicznych materiałów, po niecodzienne wyzwanie dla miłośników aktywności fizycznej – wyciskanie zdrowych soków na koktail-rowerze napędzanym siłą własnych mięśni. Dzieci i dorośli mogli również sprawdzić wiedzę w konkursie z nagrodami. To były dwa dni pełne ciekawych rozmów, świetnej zabawy i twórczych doświadczeń.
– Z roku na rok coraz więcej osób odwiedza nasze stoisko w Łebie. To pokazuje, jak rośnie zainteresowanie morską energetyką wiatrową i kierunkiem, w którym zmierza Łeba oraz polska energetyka. Dlatego tak ważne są dla nas spotkania z mieszkańcami i turystami, podczas których możemy dzielić się wiedzą i pokazywać, jak inwestycje w zieloną energię wiatru przekładają się na realne korzyści i zmiany – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Grupa Polenergia.


Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy do 3 GW. Instalacje zlokalizowane na wysokości Łeby i Ustki będą w stanie zasilić ponad 4 miliony gospodarstw domowych czystą, odnawialną energią. W porcie w Łebie powstaje nowoczesna baza serwisowa do obsługi projektów Bałtyk 2 i 3, której otwarcie planowane jest na 2026 rok. Obiekt zapewni kilkadziesiąt miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów
Najnowsze wiadomości
Equinor i Polenergia wspierają bioróżnorodność jezior w Słowińskim Parku Narodowym
Słowiński Park Narodowy we współpracy z Equinor i Polenergią zrealizował program zarybiania jezior Łebsko i Gardno. W ramach akcji do zbiorników wpuszczono 260 tys. młodych osobników sandacza, które wzmocnią równowagę ekosystemów wodnych. To kolejny przykład zaangażowania firm na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Pierwszy Dzień Dostawcy dla rozwijanej w II fazie offshore farmy Bałtyk 1 już we wrześniu!
Equinor i Polenergia zapraszają na Dzień Dostawcy dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez spółki dla Bałtyk 1 – największej i najbardziej zaawansowanej farmy realizowanej w II fazie rozwoju offshore. Projekt jest przygotowywany do grudniowej aukcji organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki.
Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Jeden z największych projektów energetycznych w historii Polski wszedł w fazę realizacji
Dwie lądowe stacje elektroenergetyczne, trasy kablowe łączące wybrzeże z infrastrukturą energetyczną, baza serwisowa w Łebie – rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia.