Aktualności
Morskie elektrownie Equinora i Polenergii szansą rozwoju lokalnych firm
Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Equinora, Polenergii i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
Kontrakt na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i III przyznany
Firmy Equinor i Polenergia wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych
Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.
Przedstawiciele Equinora i Polenergii o największych szansach i wyzwaniach offshore
Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Razem wspieramy Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej
Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały List Intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Strony listu deklarują chęć wzmocnienia rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa
W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100% udziałów.
Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym
23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
O morskiej energetyce wiatrowej dla 650 uczniów szkół w Rumi
Między 30 maja a 3 czerwca 2022 roku grupa 650 uczniów ze szkół podstawowych w Rumi miała okazję poznać sektor morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci Equinor i Polenergii przybliżyli kluczowe aspekty inwestycji offshore wind, przedstawiając mozliwości rozwoju zawodowego w tym sektorze. Tygodniowy program edukacyjny zainicjowany przez Rumia Invest Park skierowany był do uczniów klas ósmych.
Koncepcja bazy serwisowej prezentowana podczas studyjnej wizyty senackiej w Łebie
26 maja 2022 odbyła się wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Łebie, podczas której Equinor prezentował założenia bazy serwisowej dla projektów morskiej energetyki wiatrowej. Obiekt powstanie w porcie w Łebie.
Onshore + Offshore = Our Future
Jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Z czego składa się farma na morzu? Jakie ścieżki zawodowe można wybrać i jakie kompetencje pomogą dołączyć do nowego sektora, wspierającego transformację energetyczną Polski?
Equinor wnioskuje o nowe pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce
Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Equinor i Polenergia wybrały dostawcę turbin dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III
Siemens Gamesa preferowanym dostawcą turbin wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Podpisana umowa przewiduje dostarczenie dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III nowoczesnych morskich turbin z napędem bezpośrednim SG 14-236 DD o imponującej mocy nawet 15 MW.
Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym z inwestorów realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem Polenergią wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.
Equinor kupił spółkę Wento wraz z portfelem projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 1,6 gigawata
Equinor sfinalizował umowę z funduszem private equity Enterprise Investors dotyczącą zakupu 100% udziałów w polskiej spółce Wento wraz ze spółkami celowymi zajmującymi się rozwojem lądowych odnawialnych źródeł energii.
Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III z przyznanym prawem do wsparcia inwestycji
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał morskim projektom MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Projekty o łącznej mocy 1440 MW są realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię. Nakłady inwestycyjne związane z ich realizacją mogą sięgnąć nawet 19 mld PLN.
Projekty MFW Bałtyk II I MFW Bałtyk III złożyły wnioski w ramach systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych
Equinor i Polenergia złożyły wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci z morskich projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Equinor dołącza do listu intencyjnego dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Equinor przystąpił do listu intencyjnego o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podpisanego przez przedstawicieli rządu RP oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Equinor wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku morskiej energii wiatrowej
Equinor skorzystał ze swojego prawa opcji do nabycia 50% udziałów w projekcie budowy farmy wiatrowej Bałtyk I od firmy Polenergia. Dzięki temu Equinor posiada teraz udziały we wszystkich trzech projektach budowy farm wiatrowych Bałtyk (MFW Bałtyk III, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk I).
Statoil ASA zmienia nazwę na Equinor ASA
Dnia 15 maja 2018 roku, zarząd Statoil zatwierdził zmianę nazwy firmy na Equinor. Zmiana nazwy wspiera strategię i rozwój firmy jako przedsiębiorstwa energetycznego o szerokim zasięgu.
Statoil wchodzi na rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Statoil zawarł porozumienie z Polenergią w sprawie zakupu 50% udziałów w dwóch projektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jakimi są Bałtyk Środkowy III (BŚIII) i Bałtyk Środkowy II (BŚII). Obydwa projekty mają planowaną moc 1200 MW, stwarzającą potencjał zasilania więcej niż dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
Kontakt dla mediów:
Magnus Frantzen Eidsvold
e-mail: mfei@equinor.com
tel.: +47 97 52 86 04