Skip to Content

Aktualności

Anna - badania wietrzności

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
Badania dna morskiego

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinora i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
O&M Base Łeba

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie.

Morskie elektrownie Equinora i Polenergii szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Equinora, Polenergii i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
Dudgeon Wind Farm

Kontrakt na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i III przyznany

Firmy Equinor i Polenergia wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Konferencja Stron Porozumień Sektorowych - Andrzej Popadiuk

Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych

Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.
Offshore Wind Conference - Michał Kołodziejczyk

Przedstawiciele Equinora i Polenergii o największych szansach i wyzwaniach offshore

Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Michał Kołodziejczyk

Razem wspieramy Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały List Intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Strony listu deklarują chęć wzmocnienia rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
Farma fotowoltaiczna Stępień

Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa

W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100% udziałów. 
Gazowa platforma wiertnicza Troll A na Morzu Północnym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
lekcja w szkołach

O morskiej energetyce wiatrowej dla 650 uczniów szkół w Rumi

Między 30 maja a 3 czerwca 2022 roku grupa 650 uczniów ze szkół podstawowych w Rumi miała okazję poznać sektor morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci Equinor i Polenergii przybliżyli kluczowe aspekty inwestycji offshore wind, przedstawiając mozliwości rozwoju zawodowego w tym sektorze. Tygodniowy program edukacyjny zainicjowany przez Rumia Invest Park skierowany był do uczniów klas ósmych.
spotkanie interesariuszy

Koncepcja bazy serwisowej prezentowana podczas studyjnej wizyty senackiej w Łebie

26 maja 2022 odbyła się wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Łebie, podczas której Equinor prezentował założenia bazy serwisowej dla projektów morskiej energetyki wiatrowej. Obiekt powstanie w porcie w Łebie.
zdjęcie grupowe

Onshore + Offshore = Our Future

Jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Z czego składa się farma na morzu? Jakie ścieżki zawodowe można wybrać i jakie kompetencje pomogą dołączyć do nowego sektora, wspierającego transformację energetyczną Polski?

Equinor wnioskuje o nowe pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
gondola morskiej turbiny wiatrowej

Equinor i Polenergia wybrały dostawcę turbin dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III 

Siemens Gamesa preferowanym dostawcą turbin wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Podpisana umowa przewiduje dostarczenie dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III nowoczesnych morskich turbin z napędem bezpośrednim SG 14-236 DD o imponującej mocy nawet 15 MW.
sygnatariusze umowy

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.

Kontakt dla mediów:

Magnus Frantzen Eidsvold
e-mail: mfei@equinor.com
tel.: +47 97 52 86 04