Aktualności
Kontakt dla mediów:
Magnus Frantzen Eidsvold
e-mail: mfei@equinor.com
tel.: +47 97 52 86 04
O wymaganiach projektowych, logistyce i transporcie, a także poszukiwanych kompetencjach przy budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozmawiali przedstawiciele polskich firm podczas Dnia Dostawcy zorganizowanego przez Equinor i Polenergię.
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce.
Equinor i Polenergia podpisały bardzo ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych.
Kilkadziesiąt polskich firm zainteresowanych udziałem w realizacji morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wzięło udział w Dniu Dostawcy, który odbył się w Gdańsku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Equinor i Polenergię, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, a także głównych dostawców kabli wewnętrznych i eksportowych.
Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, podpisały ważną umowę na dostawę komponentów z Tele Foniką Kable. Polska firma wyprodukuje i dostarczy kable lądowe dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Tele-Fonika Kable znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej.
Equinor i Polenergia podpisały serię ważnych kontraktów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Spółki realizujące oba projekty zawarły umowy z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukuje znaczną część stalowych elementów w polskich zakładach oraz firmą Iemants.
Equinor i Polenergia są o krok od budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Realizowane przez obie spółki projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 otrzymały komplet morskich i lądowych pozwoleń na budowę. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.
Łebski Klub Żeglarski zorganizował Regaty Equinor Puchar Małych Żagli. Zawody windsurfingowe dla młodzieży na Morzu Bałtyckim odbyły się w weekend 17-18 sierpnia w kilku kategoriach. Sponsorem wydarzenia był Equinor wspierający dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów z Łeby.
Equinor i Polenergia podpisały umowy na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prace na morzu w latach 2026-2027 wykona spółka Heerema Marine Contractors, wykorzystując m.in. okręt z dźwigiem o dużej nośności (heavy lift crane).
„Bałtyk. Morze zielonej energii” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja powstała w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Trzecia farma fotowoltaiczna należąca do Equinor w Polsce i znajdująca się w Lipnie, rozpoczęła właśnie produkcję testową. Tym samym moc lądowych odnawialnych źródeł energii zwiększyła się do 200 MW umacniając pozycję Equinor na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie.
Blisko 3000 uczniów i uczennic z 11 szkół podstawowych wzięło udział w projekcie edukacyjnym, prowadzonym przez Equinor i Polenergię w regionie słupskim. Celem akcji jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej i wynikających z niej korzyściach dla klimatu i regionu. Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 GW.
Napędzani wiatrem oraz związani z Morzem Bałtyckim i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali długoletnią umowę o współpracy. Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację rozwija polski offshore i wspiera dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu Heroes of Tomorrow.
Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
Magnus Frantzen Eidsvold
e-mail: mfei@equinor.com
tel.: +47 97 52 86 04