Statoil ASA zmienia nazwę na Equinor ASA
Dnia 15 maja 2018 roku, zarząd Statoil zatwierdził zmianę nazwy firmy na Equinor. Zmiana nazwy wspiera strategię i rozwój firmy jako przedsiębiorstwa energetycznego o szerokim zasięgu.
Nazwa Equinor powstała z połączenia słowa "equi", będącego punktem wyjścia dla takich słów jak równy, równość i równowaga, oraz słowa "nor", sygnalizującego, że firma jest dumna ze swojego norweskiego pochodzenia i chce je aktywnie wykorzystywać w swoim pozycjonowaniu.
Świat się zmienia, a wraz z nim Statoil. Trwa największa transformacja, jakiej kiedykolwiek doświadczył nasz współczesny system energetyczny, a my chcemy być na czele tego rozwoju. Nasza strategia pozostaje niezmienna. Nazwa Equinor odzwierciedla zachodzące zmiany i wspiera strategię zawsze bezpiecznej, wysokiej wartości i niskoemisyjnej działalności, którą przedstawiliśmy w zeszłym roku
Dla nas jest to historyczny dzień. Statoil służył nam dobrze przez prawie 50 lat. Patrząc na następne 50 lat, zastanawiając się nad globalną transformacją energetyczną i naszym rozwojem jako firmy energetycznej o szerokim zasięgu, naturalnym krokiem stała się zmiana naszej nazwy. Nazwa Equinor oddaje nasze dziedzictwo i wartości, a także to, czym chcemy być w przyszłości
"Equinor jest mocnym wyrazem tego, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i do czego dążymy. Jesteśmy firmą opartą na wartościach, a równość opisuje, w jaki sposób chcemy podchodzić do ludzi i społeczeństw, w których działamy. Norweski szelf kontynentalny pozostanie rdzeniem naszej firmy, a my będziemy wykorzystywać nasze norweskie dziedzictwo w pozycjonowaniu, kontynuując nasz międzynarodowy rozwój zarówno w sektorze ropy naftowej, gazu ziemnego, jak i energii odnawialnej." - mówi Sætre.
Strategia Statoil przedstawiona w 2017 r. określa jasne zasady rozwoju odrębnego i konkurencyjnego portfolio. Statoil będzie rozwijał długoterminową wartość na norweskim szelfie kontynentalnym, pogłębiał działalność w głównych obszarach oraz rozwijał nowe opcje wzrostu na arenie międzynarodowej. Statoil jest jednym z najbardziej efektywnych pod względem emisji dwutlenku węgla producentów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie i będzie dalej rozwijać swoją przewagę w zakresie niskiej emisji dwutlenku węgla. Statoil buduje istotną pozycję przemysłową w zakresie rentownej energii odnawialnej i przewiduje, że do 2030 roku zainwestuje 15-20% całkowitych nakładów inwestycyjnych w nowe rozwiązania energetyczne.
"Dostarczyliśmy solidne wyniki za 2017 rok i dziś jesteśmy na mocnej pozycji. Wzmocniliśmy naszą konkurencyjność, radykalnie poprawiliśmy nasz portfel projektów i mamy jasną strategię dalszego rozwoju naszej firmy. Ponieważ pozycjonujemy się w celu długoterminowego tworzenia wartości i bycia konkurencyjnym również w niskoemisyjnej przyszłości, poszukiwaliśmy nazwy, która oddaje nasze dziedzictwo i wartości, a jednocześnie odzwierciedla możliwości, jakie widzimy. Jestem przekonany, że nazwa Equinor będzie wspierać naszą strategię i wizję kształtowania przyszłości energetyki." - mówi Sætre
Najnowsze wiadomości
O morskiej energetyce wiatrowej dla 650 uczniów szkół w Rumi
Między 30 maja a 3 czerwca 2022 roku grupa 650 uczniów ze szkół podstawowych w Rumi miała okazję poznać sektor morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci Equinor i Polenergii przybliżyli kluczowe aspekty inwestycji offshore wind, przedstawiając mozliwości rozwoju zawodowego w tym sektorze. Tygodniowy program edukacyjny zainicjowany przez Rumia Invest Park skierowany był do uczniów klas ósmych.
Koncepcja bazy serwisowej prezentowana podczas studyjnej wizyty senackiej w Łebie
26 maja 2022 odbyła się wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Łebie, podczas której Equinor prezentował założenia bazy serwisowej dla projektów morskiej energetyki wiatrowej. Obiekt powstanie w porcie w Łebie.
Onshore + Offshore = Our Future
Jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Z czego składa się farma na morzu? Jakie ścieżki zawodowe można wybrać i jakie kompetencje pomogą dołączyć do nowego sektora, wspierającego transformację energetyczną Polski?