Przedstawiciele Equinora i Polenergii o największych szansach i wyzwaniach offshore

Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Swoimi doświadczeniami z uczestnikami konferencji dzielili się przedstawiciele Polenergii i Equinora, czyli dwóch firm prowadzących najbardziej obecnie zaawansowane projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, w panelu otwierającym konferencję starał się odpowiedzieć na pytanie „Jak wykorzystać potencjał polskich obszarów morskich i pobudzić rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?”. Wśród spraw, na które zwrócił uwagę, znalazły się m.in.: konieczność uproszczenia procesu uzyskiwania zezwoleń, przyspieszenia zmian regulacyjnych oraz dokonania zmian legislacyjnych, które są potrzebne w celu poprawy ekonomiki projektów I fazy rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. Wskazywał także na szanse na włączenie polskich firm w łańcuchy dostaw na globalnym rynku.
Maciej Stryjecki, dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Grupie Polenergia prowadził dyskusje na temat „Ekonomiki projektów I fazy rozwoju offshore wind w Polsce”. Podkreślał, że jednym z priorytetowych działań jest tworzenie polskiego łańcucha dostaw. Przewidywał, że sukces w realizacji pierwszej fazy projektów - w tym ich ekonomika i budowa łańcucha dostaw, zdeterminuje losy drugiej fazy projektów.
Paweł Mawduk, Offshore Wind Project Manager w Polenergii, uczestniczył w panelu „Local content – wyzwania łańcucha dostaw”. Zwracał uwagę na potrzebę edukacji firm, które mogłyby tworzyć łańcuch dostaw. Podkreślał, jak istotne jest stałe dzielenie się wiedzą o korzyściach, jakie mogą osiągnąć i o wymaganiach, jakie muszą spełnić.
Konferencja Offshore Wind Poland 2022 na dwa dni - 16 i 17 listopada - zgromadziła w Warszawie firmy i podmioty z branży offshore zaangażowane w projekty morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
Najnowsze wiadomości
Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię
Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.