O morskiej energetyce wiatrowej dla 650 uczniów szkół w Rumi
Między 30 maja a 3 czerwca 2022 roku grupa 650 uczniów ze szkół podstawowych w Rumi miała okazję poznać sektor morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci Equinor i Polenergii przybliżyli kluczowe aspekty inwestycji offshore wind, przedstawiając mozliwości rozwoju zawodowego w tym sektorze. Tygodniowy program edukacyjny zainicjowany przez Rumia Invest Park skierowany był do uczniów klas ósmych.
To już kolejna z inicjatyw edukacyjnych, w jakie angażuje się Equinor. Po bardzo dobrym odbiorze wykładów w szkołach technicznych z Trójmiasta, wraz z Polenergią, partnerem w naszych projektach MFW Bałtyk III, II i I, przyjęliśmy zaproszenie Rumia Invest do szkół podstawowych w Rumi. Pilotażowy program edukacyjny stanowi element działań Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej na rzecz budowy zaplecza kadrowego. Potrzeby sektora MEW są bardzo duże, a realizowane inwestycje będą obecne w życiu regionu przez kolejne dziesięciolecia.
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą wkrótce podejmować decyzje o swojej dalszej ścieżce edukacyjnej, a sektor morskiej energetyki wiatrowej potrzebuje licznych talentów, m.in. w obszarze badań środowiskowych, inżynieryjnym, operacyjno-serwisowym, zarządzania. Wykwalifikowani pracownicy będą kluczowym elementem każdego z etapów łańcucha dostaw dla inwestycji na polskich wodach Bałtyku.
Transformacja energetyczna i projekty energetyki odnawialnej - szczególnie te morskie - budzą duże zainteresowanie wśród młodzieży, która z zaangażowaniem podchodzi do przeprowadzanych wykładów. Świadczą o tym liczne pytania, z jakimi zmierzyć mogli się prowadzący warsztaty. Po zakończeniu jednej z lekcji, grupa uczniów przygotowała dla naszego eksperta listę... czterdziestu pytań.
– Morska energetyka wiatrowa to sektor, który stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla regionu pomorskiego. To też przyszłość pod kątem rozwoju zawodowego w perspektywicznej branży. Chcemy docierać do uczniów z wiedzą, czym w ogóle jest offshore, przekazywać podstawowe informacje o projektach i ich potencjale. Co najważniejsze, chcemy jednak pomóc im zrozumieć, co nasz sektor ma do zaoferowania jako pracodawca i jak można dzięki niemu budować ciekawe ścieżki kariery – wskazywał prowadzący lekcje Michał Sękal, który w Equinor Polska jest odpowiedzialny za rozwój bazy serwisowej w Łebie.
Pilotażowy program objął spotkania w ośmiu szkołach na terenie Rumi, a jego kolejne odsłony, kierowane również do wyższych poziomów edukacji, będą realizowane również w przyszłym roku szkolnym.
Najnowsze wiadomości
Morskie elektrownie Equinora i Polenergii szansą rozwoju lokalnych firm
Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Equinora, Polenergii i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
Kontrakt na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i III przyznany
Firmy Equinor i Polenergia wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych
Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.