Equinor wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku morskiej energii wiatrowej

Equinor skorzystał ze swojego prawa opcji do nabycia 50% udziałów w projekcie budowy farmy wiatrowej Bałtyk I od firmy Polenergia. Dzięki temu Equinor posiada teraz udziały we wszystkich trzech projektach budowy farm wiatrowych Bałtyk (MFW Bałtyk III, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk I).
Nabycie udziałów w projekcie Bałtyk I umacnia naszą obecność w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki uczestnictwu we wszystkich trzech projektach — Bałtyk I, II oraz III — mamy możliwość rozwoju i tworzenia wartości w tym ważnym dla nas regionie energetycznym

Pozwolenie na lokalizację projektu Bałtyk I umożliwia budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. Equinor będzie pełnić rolę menedżera w fazie rozwoju, a także potencjalnej fazy budowy i eksploatacji.
W 2018 roku Equinor nabył 50% udziałów w projektach budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, które mają zapewniać moc 1440 MW wystarczającą potencjalnie do zasilenia ponad dwóch milionów polskich gospodarstw domowych. Później, w tym samym roku, Equinor skorzystał z prawa opcji do nabycia 50% udziałów w projekcie Bałtyk I.
Farmy wiatrowe znajdują się na Morzu Bałtyckim w odległości około 80 kilometrów od portu w Łebie, w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi 25–35 metrów
„Polska jest ważnym rynkiem dla Equinor i cieszymy się, że kontynuujemy partnerstwo z Polenergią, która jest doświadczoną firmą energetyczną o dogłębnej znajomości polskiego rynku energetycznego” — mówi Økland.
Obie firmy utworzyły spółkę 50/50 typu joint venture i współpracują na rzecz rozpoczęcia budowy projektów Bałtyk.
Equinor wyraża zadowolenie z ostatnich postępów w kwestii stworzenia ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jasno określone cele dla tego sektora, pewne i przewidywalne ramy, przewidujące odpowiednie zachęty inwestycyjne, oraz usprawnienie procesu wydawania pozwoleń będą stanowić kluczowe czynniki powodzenia rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wykorzystania potencjału polskiego łańcucha dostaw.
O Equinor
Equinor to firma działająca w szeroko pojętej branży energetycznej, skupiająca się na ropie naftowej, gazie ziemnym oraz energii wiatrowej i słonecznej. Nazwa Equinor została przyjęta w maju 2017 r., zastępując Statoil. Obecnie firma dostarcza energię do ponad miliona europejskich gospodarstw domowych, korzystając z czterech morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Swoje największe klastry farm wiatrowych firma Equinor buduje w Wielkiej Brytanii, na północnym-zachodzie Stanów Zjednoczonych i w regionie Morza Bałtyckiego. W 2017 r. u wybrzeży Szkocji Equinor oddał do eksploatacji pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową. W przyszłości Equinor planuje realizację inwestycji podobnego typu w różnych miejscach na świecie, w tym m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Azji.
Najnowsze wiadomości
Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię
Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.