Skip to content

Equinor sponsorem Łebskiego Klubu Żeglarskiego

(UTC)Last modified
Łeba Sailing Club signing contract

Napędzani wiatrem oraz związani z Morzem Bałtyckim i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali długoletnią umowę o współpracy. Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację rozwija polski offshore i wspiera dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu Heroes of Tomorrow.

Program Heroes of Tomorrow zapoczątkowany ponad 30 lat temu w Norwegii jest skierowany do młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Equinor, który w Polsce rozwija projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, dzięki współpracy z Łebskim Klubem Żeglarskim, może aktywnie wspierać dzieci i młodzież w nauce żeglarstwa i tym samym kontynuować 30-letnią tradycję spółki.

- Współpraca z Łebskim Klubem Żeglarskim trwa już rok. Cieszymy się, że możemy ją kontynuować w kolejnych latach. Naszym inwestycjom energetycznym towarzyszą inicjatywy edukacyjne związane z działaniami dla lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać młode sportowe talenty w regionie i wspólnie dzielić te same wartości oparte na trosce, odwadze, współpracy i otwartości. Zawodnicy klubu rozwijają swoje pasje i realizują się w sportach wodnych, a my tworzymy zieloną przyszłość dla Polski rozwijając projekty morskich farm wiatrowych, które wspólnie będą generować energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Equinor razem z Polenergią rozwijają w Polsce projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 o łącznej mocy 1440 MW, które dostarczą pierwszą zieloną energię w 2027 roku. W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, obie spółki realizują również projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW. Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

- Dzięki Equinor możemy realizować w Łebie szkolenie żeglarskie na światowym poziomie. Łeba jest małym miastem o wielkich możliwościach, dzięki otaczającej nas naturze: połączenie żywiołów, tworzy doskonałe warunki do rozwoju sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa jachtowego i nowych form, takich jak SUP (deska z wiosłem) i pump foiling. Wiele lat tradycji żeglarskiej budowanej w Łebie i na akwenie Jeziora Sarbsko, przynosi pozytywne rezultaty. Nasza kadra regatowa odniosła w sezonie żeglarskim 2023 liczne sukcesy, sięgając po najwyższe stopnie podium na szczeblu ogólnopolskich regat. To efekt lat szkoleń i wysiłku młodzieży, trenerów i rodziców. Perspektywa wieloletniej współpracy z Equinor, daje nam uzasadnione nadzieje, że przed nami kolejne sportowe sukcesy i popularyzacja sportów wodnych. Zajmujemy się szkoleniem dzieci w różnym wieku, już teraz otwieramy nabór na nowy sezon żeglarski 2024. Zapraszamy!komentuje Tomasz Laskowicz, Komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego. 

Łebski Klub Żeglarskiego powstał w 1991 roku i koncentruje się na edukacji w zakresie żeglarstwa deskowego dzieci i młodzieży, głównie windsurfingu. Zajęcia dla początkujących prowadzone są na jeziorze Sarbsko, a dla grup zaawansowanych - na Morzu Bałtyckim. Klub, zrzeszający pasjonatów sportów wodnych z Łeby i regionu, reprezentują mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych.

Equinor na terenie Łeby realizuje także powstanie bazy operacyjno-serwisowej, która będzie służyć jako centrum logistyczne dla realizowanych wspólnie z Polenergią morskich farm wiatrowych Bałtyk. Budowa bazy rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest aktualnie na początek 2026 roku. W bazie stałe zatrudnienie znajdzie około stu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Equinor stawia sobie za cel, by jak największa liczba zatrudnionych pochodziła z lokalnego rynku pracy. Utworzone nowe miejsca pracy i potrzeby w zakresie współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw otworzą nowy rozdział w tradycji morskiej Łeby oraz regionu.

W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.

Najnowsze wiadomości