Skip to content

Equinor rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł w Polsce

(UTC)Last modified
Farma Wilko zakupiona przez Equinor od Grupy Helios
Farma Wilko zakupiona przez Equinor od Grupy Helios
fot. Łukasz Fiedorowicz, Wento

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.

Zakupiona od Grupy Helios farma Wilko już produkuje energię elektryczną, dostarczając - zgodnie z szacunkami - 105 GWh rocznie. Odpowiada to rocznemu zużyciu około 50 tys. polskich gospodarstw domowych. Aktywa weszły do portfela zarządzanego przez Wento, polską spółkę należącą do Equinor.

- Na wybranych rynkach Equinor stawia na tworzenie elastycznej oferty rozwiązań energetycznych opartej o różne technologie. Poprzez naszą spółkę Wento już zbudowaliśmy w Polsce silny portfel fotowoltaiczny. Włączając lądową energetykę wiatrową do portfela, umacniamy pozycję Wento na rynku producentów energii z OZE posiadających szeroką ofertę rozwiązań technologicznych - mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes odpowiedzialny w Equinor za rozwój platform OZE na lądzie.


Dywersyfikacja portfela oznacza nie tylko zmniejszenie ryzyk i zwiększanie wartości inwestycji w odnawialne źródła, ale także wymierne korzyści dla systemu elektroenergetycznego i odbiorców energii. To dlatego, że profile wytwarzania energii ze słońca i wiatru na lądzie zazwyczaj się uzupełniają. W praktyce oznacza to możliwość zrównoważenia niedoborów produkcji ze słońca w momentach mniejszego nasłonecznienia dzięki produkcji energii z wiatru i odwrotnie. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, dostawy energii z OZE stają się bardziej niezawodne.

Mapa inwestycji Equinor w Polsce
Mapa inwestycji Equinor w Polsce


Energią wyprodukowaną na znajdujących się w Polsce farmach słonecznych i wiatrowych Equinor ma zarządzać należąca do norweskiego koncernu spółka obrotu - Danske Commodities (DC).

- Ponieważ stale rozwijamy się jako rynkowy producent energii na wybranych rynkach, to Danske Commodities – jako nasze handlowe ramię – ma nam torować drogę do rynku sprzedając klientom energią elektryczną z różnych źródeł wchodzących w skład naszego portfela. DC jest to tego świetnie przygotowane ze względu na ponad 10-letnie doświadczenie na polskim rynku elektroenergetycznym – mówi Kolbeinstveit.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest zdominowana przez źródła konwencjonalne, z największym udziałem wytwarzania z węgla. Jednak strategia energetyczna Polski zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, co służy transformacji systemu energetycznego w kierunku niskoemisyjnym. Equinor jako wiarygodny partner energetyczny Polski wspiera jej cele strategiczne od wielu lat.

Farma Wilko jest jedną z pierwszych lądowych farm wiatrowych w Polsce, które produkują energię bez dotacji państwa. To realne odciążenie budżetów polskich gospodarstw domowych i biznesu, a jednocześnie dowód na konkurencyjność cenową tej technologii produkcji energii.

- Chociaż obecny portfel Wento składa się w większości z projektów słonecznych, to firma posiada doświadczenie w rozwijaniu lądowych farm wiatrowych w Polsce. Od tego zaczynaliśmy naszą działalność w 2012 roku, zaś w kierunku fotowoltaiki zwróciliśmy się ze względu na zmiany regulacyjne i szybki rozwój tej technologii. Teraz wracamy do korzeni, a zakupiona farma Wilko jest doskonałym początkiem ponownej integracji lądowej energetyki wiatrowej do naszego portfolio – wyjaśnia Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.

Najnowsze wiadomości