Equinor kupił spółkę Wento wraz z portfelem projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 1,6 gigawata
Equinor sfinalizował umowę z funduszem private equity Enterprise Investors dotyczącą zakupu 100% udziałów w polskiej spółce Wento wraz ze spółkami celowymi zajmującymi się rozwojem lądowych odnawialnych źródeł energii.
Wartość spółek wynosi 91 mln euro, przed korektami gotówkowymi netto. Przejęcie wspiera rozwój Equinor jako firmy szeroko związanej z sektorem energetycznym i zapewnia silną platformę do wzrostu na polskim rynku energetycznym.
Biznesplan Wento obejmuje rozwojowe projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy netto około 1,6 gigawatów (GW) będących na różnych etapach rozwoju.
Ambicją Equinor jest bycie znaczącą firmą energetyczną w Polsce i odegranie istotnej roli w transformacji energetycznej kraju. Ta inwestycja jest zgodna z naszą strategią w sektorze odnawialnych źródeł energii, zakładającą rozwój na obiecujących rynkach energetycznych.
Wento będzie spółką zależną Equinor, a jej zespół będzie w przyszłości kontynuował rozwój biznesu. Stosowne umowy zostały podpisane w dniu dzisiejszym, jednocześnie finalizując transakcję.
Equinor pragniebyć wiodącą firmą w transformacji energetycznej i rozwija klastry morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor jest zaangażowany w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i polski partner Polenergia posiadają po 50% udziałów w tych trzech projektach.
Informacje o Wento
Wento zostało założone pod koniec 2011 roku i zajmuje się rozwojem i sprzedażą projektów energetyki odnawialnej. Dzięki dogłębnej znajomości rynku i wielokrotnym sukcesom w aukcjach, Wento stało się wiodącym polskim przedsiębiorstwem realizującym projekty fotowoltaiczne. Od momentu rozpoczęcia działalności firma rozwinęła i sprzedała farmy wiatrowe i słoneczne o mocy odpowiednio 85 MW i 177 MW.
O Equinor
Equinor jest firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Equinor zasila odnawialną energią elektryczną z morskich farm wiatrowych, zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech ponad milion domów w Europie. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów w każdym z trzech projektów.
Energetyka słoneczna w Equinor
Equinor posiada 40% udziałów w aktywach solarnych Apodi w Brazylii o mocy 162MW. Pozostała część należy do operatora Scatec Solar, norweskiego niezależnego producenta energii słonecznej, w którym Equinor posiada 13,1% udziałów.
Najnowsze wiadomości
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju projektu Bałtyk 1
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce.
Equinor i Polenergia z bardzo ważnym kontraktem na statki instalacyjne dla projektów Bałtyk 2 i 3
Equinor i Polenergia podpisały bardzo ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych.
Dzień Dostawcy łączy polskie i globalne firmy w branży offshore wind
Kilkadziesiąt polskich firm zainteresowanych udziałem w realizacji morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wzięło udział w Dniu Dostawcy, który odbył się w Gdańsku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Equinor i Polenergię, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, a także głównych dostawców kabli wewnętrznych i eksportowych.