Equinor kupił spółkę Wento wraz z portfelem projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 1,6 gigawata
Equinor sfinalizował umowę z funduszem private equity Enterprise Investors dotyczącą zakupu 100% udziałów w polskiej spółce Wento wraz ze spółkami celowymi zajmującymi się rozwojem lądowych odnawialnych źródeł energii.
Wartość spółek wynosi 91 mln euro, przed korektami gotówkowymi netto. Przejęcie wspiera rozwój Equinor jako firmy szeroko związanej z sektorem energetycznym i zapewnia silną platformę do wzrostu na polskim rynku energetycznym.
Biznesplan Wento obejmuje rozwojowe projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy netto około 1,6 gigawatów (GW) będących na różnych etapach rozwoju.
Ta transakcja wzmocni i zdywersyfikuje naszą działalność w Polsce, która staje się kluczowym rynkiem dla Equinor. Daje nam to platformę do wzrostu w sektorze lądowej energetyki odnawialnej na transformującym się rynku, nastawionym na znaczący rozwój odnawialnych źródeł energii
Ambicją Equinor jest bycie znaczącą firmą energetyczną w Polsce i odegranie istotnej roli w transformacji energetycznej kraju. Ta inwestycja jest zgodna z naszą strategią w sektorze odnawialnych źródeł energii, zakładającą rozwój na obiecujących rynkach energetycznych.
W imieniu zespołu Wento witamy Equinor jako nowego właściciela i nie możemy się doczekać wspólnego rozwoju na polskim rynku energetyki odnawialnej, realizując ambitną strategię obu firm w zakresie odnawialnych źródeł energii
Wento to silny zespół, który z pasją realizuje na polskim rynku wysokiej jakości projekty OZE. Dotychczas udowodnił, że jest w stanie dostarczyć wartość z rozwijanych przez siebie projektów. Cieszymy się, że od tej pory będziemy wspólnie działać w obszarze odnawialnych źródeł energii w Polsce, wykorzystując w pełni potencjał zespołu
Wento będzie spółką zależną Equinor, a jej zespół będzie w przyszłości kontynuował rozwój biznesu. Stosowne umowy zostały podpisane w dniu dzisiejszym, jednocześnie finalizując transakcję.
Equinor pragniebyć wiodącą firmą w transformacji energetycznej i rozwija klastry morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor jest zaangażowany w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i polski partner Polenergia posiadają po 50% udziałów w tych trzech projektach.
Informacje o Wento
Wento zostało założone pod koniec 2011 roku i zajmuje się rozwojem i sprzedażą projektów energetyki odnawialnej. Dzięki dogłębnej znajomości rynku i wielokrotnym sukcesom w aukcjach, Wento stało się wiodącym polskim przedsiębiorstwem realizującym projekty fotowoltaiczne. Od momentu rozpoczęcia działalności firma rozwinęła i sprzedała farmy wiatrowe i słoneczne o mocy odpowiednio 85 MW i 177 MW.
O Equinor
Equinor jest firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Equinor zasila odnawialną energią elektryczną z morskich farm wiatrowych, zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech ponad milion domów w Europie. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów w każdym z trzech projektów.
Energetyka słoneczna w Equinor
Equinor posiada 40% udziałów w aktywach solarnych Apodi w Brazylii o mocy 162MW. Pozostała część należy do operatora Scatec Solar, norweskiego niezależnego producenta energii słonecznej, w którym Equinor posiada 13,1% udziałów.
Najnowsze wiadomości
Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów MFW Bałtyk II i Bałtyk III
Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinora i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie
Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie.
Morskie elektrownie Equinora i Polenergii szansą rozwoju lokalnych firm
Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Equinora, Polenergii i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.