Equinor i Polenergia z ważnym kontraktem na wykonanie zabezpieczenia dna morskiego dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Equinor i Polenergia podpisały kolejny ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy zabezpieczenia dna morskiego w postaci narzutów kamiennych i została zawarta z holenderską firmą Van Oord. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.
– Realizacja umowy pozwoli zabezpieczyć fundamenty turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych oraz trasy kabli wewnętrznych i tych łączących farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 z polską siecią elektroenergetyczną na odcinku morskim. Zabezpieczy to infrastrukturę podwodną przed procesami erozyjnymi oraz ma na celu zapobieganie uszkodzeniom kabli – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.
Podpisany kontrakt reguluje kwestie zaopatrzenia, transportu oraz wykonania zabezpieczenia dna morskiego, polegającego na precyzyjnym umieszczeniu na nim narzutów kamiennych w celu ochrony kabli i fundamentów.
– Każdy dzień i każdy kontrakt przybliżają nas do realizacji projektów offshore na Morzu Bałtyckim. Podpisana właśnie umowa zapewni, że ważne elementy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zostaną zabezpieczone na morskim dnie, by energia mogła popłynąć dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Przed nami jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To da nam zielone światło do rozpoczęcia budowy tych farm – mówi Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Equinor i Polenergia realizują na Morzu Bałtyckim trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3 GW, które będą mogły zasilić zieloną energią 4 mln gospodarstw domowych w Polsce. W pierwszej fazie rozwoju mają powstać projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, na które składa się 100 turbin o mocy 14,4 MW każda. Pierwsza energia ma z nich popłynąć do sieci w 2027 r., a komercyjny etap użytkowania rozpocznie się w 2028 r.
Najnowsze wiadomości
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
Equinor wybrał wykonawcę bazy serwisowej w Łebie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk
Equinor wybrał polską firmę Erbud na wykonawcę budowy bazy operacyjno-serwisowej w Łebie.
Ruszają przygotowania do przewiertu dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor i Polenergia rozpoczęły prace przygotowawcze w obszarze tzw. landfallu, czyli w miejscu wyjścia kabli eksportujących prąd generowany z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 na ląd. Prace nad samym przewiertem, które rozpoczną się w marcu, będą prowadzone pod ziemią, metodą bezpieczną dla środowiska i otoczenia.