Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym
23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
Baltic Pipe łączy norweski system eksportu gazu poprzez Danię i Bałtyk z Polską i umożliwia transport norweskiego gazu do Polski.
„Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG” – mówi Irene Rummelhoff, Executive Vice President Marketing, Midstream & Processing w Equinor.
„Equinor jest dla Grupy Kapitałowej PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju”, mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA
Wolumen objęty nowym, długoterminowym kontraktem zawartym na warunkach rynkowych, odpowiada 15% typowego rocznego zużycia gazu w Polsce. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.
Gazociąg Baltic Pipe łączy norweski system przesyłu gazu z infrastrukturą duńskiego operatora systemu przesyłowego Energinet i polskimi rurociągami zarządzanymi przez GAZ-SYSTEM, który odpowiada za podmorską sekcję gazociągu pomiędzy Danią a Polską.
Kontakt dla mediów:
- Magnus Frantzen Eidsvold: mfei@equinor.com,
+47 97528604
Najnowsze wiadomości
Morskie elektrownie Equinora i Polenergii szansą rozwoju lokalnych firm
Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Equinora, Polenergii i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
Kontrakt na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i III przyznany
Firmy Equinor i Polenergia wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.
Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych
Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.