Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym
23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
Baltic Pipe łączy norweski system eksportu gazu poprzez Danię i Bałtyk z Polską i umożliwia transport norweskiego gazu do Polski.
„Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG” – mówi Irene Rummelhoff, Executive Vice President Marketing, Midstream & Processing w Equinor.
„Equinor jest dla Grupy Kapitałowej PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju”, mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA
Wolumen objęty nowym, długoterminowym kontraktem zawartym na warunkach rynkowych, odpowiada 15% typowego rocznego zużycia gazu w Polsce. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.
Gazociąg Baltic Pipe łączy norweski system przesyłu gazu z infrastrukturą duńskiego operatora systemu przesyłowego Energinet i polskimi rurociągami zarządzanymi przez GAZ-SYSTEM, który odpowiada za podmorską sekcję gazociągu pomiędzy Danią a Polską.
Kontakt dla mediów:
- Magnus Frantzen Eidsvold: mfei@equinor.com,
+47 97528604
Najnowsze wiadomości
Polska firma rozpoczyna współpracę z Equinor i Polenergią. Tele-Fonika dostarczy kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, podpisały ważną umowę na dostawę komponentów z Tele Foniką Kable. Polska firma wyprodukuje i dostarczy kable lądowe dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Tele-Fonika Kable znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej.
Seria ważnych kontraktów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Equinor i Polenergia nie zwalniają tempa
Equinor i Polenergia podpisały serię ważnych kontraktów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Spółki realizujące oba projekty zawarły umowy z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukuje znaczną część stalowych elementów w polskich zakładach oraz firmą Iemants.
Equinor i Polenergia o krok od budowy morskich farm wiatrowych. Wojewoda wydał komplet pozwoleń na budowę dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor i Polenergia są o krok od budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Realizowane przez obie spółki projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 otrzymały komplet morskich i lądowych pozwoleń na budowę. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.