Skip to content

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

(UTC)Last modified
Gazowa platforma wiertnicza Troll A na Morzu Północnym
Gazowa platforma wiertnicza Troll A na Morzu Północnym
fot. Øyvind Gravås, Even Kleppa - Woldcam / Equinor ASA

23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.

Baltic Pipe łączy norweski system eksportu gazu poprzez Danię i Bałtyk z Polską i umożliwia transport norweskiego gazu do Polski.

Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG” – mówi Irene Rummelhoff, Executive Vice President Marketing, Midstream & Processing w Equinor.

Irene Rummelhoff, Equinor, Iwona Waksmundzka-Olejniczak, PGNiG portrety
Irene Rummelhoff (z lewej), Executive Vice President, Marketing, Midstream & Processing w Equinor i Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA

Equinor jest dla Grupy Kapitałowej PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju”, mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA

Wolumen objęty nowym, długoterminowym kontraktem zawartym na warunkach rynkowych, odpowiada 15% typowego rocznego zużycia gazu w Polsce. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.

Gazociąg Baltic Pipe łączy norweski system przesyłu gazu z infrastrukturą duńskiego operatora systemu przesyłowego Energinet i polskimi rurociągami zarządzanymi przez GAZ-SYSTEM, który odpowiada za podmorską sekcję gazociągu pomiędzy Danią a Polską.

 

Kontakt dla mediów:

  • Magnus Frantzen Eidsvold: mfei@equinor.com,
    +47 97528604

Najnowsze wiadomości