Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z pierwszą dostawą kabli od polskiej Tele-Foniki Kable

Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, otrzymały pierwszą dostawę kabli HV 220kV i EHV 400kV przeznaczonych na realizację lądowej części projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Za prace projektowe, produkcję i dostawę kabli odpowiada polska firma Tele-Fonika Kable, która dostarczyła pierwsze 24 bębny o łącznym tonażu 310 ton. Ta dostawa stanowi początek realizacji harmonogramu obejmującego łącznie ponad 120 km kabli (198 bębnów), które zostaną przekazane w kolejnych etapach zgodnie z planem projektu. Kable lądowe HV i EHV dostarczone do obu projektów są w 100% wyprodukowane w zakładzie Bydgoszcz, należącym do Grupy TFKable.
TFKable należy do wąskiej grupy najbardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych technologicznie dostawców systemów kablowych średnich, wysokich i ekstra wysokich napięć. Grupa jest globalnym dostawcą systemów kablowych wysokiego (HV) i ekstra wysokiego napięcia (EHV) dla sektora energetycznego, w tym sektora energii odnawialnej.
Instalacją kabli dostarczonych przez Tele-Fonika Kable zajmie się Enprom, jedna z czołowych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego działająca w kraju i za granicą, która wybuduje dla obu projektów linie kablowe na odcinku lądowym. Enprom będzie głównym wykonawcą czterech torów kablowych 220 kV o długości ok. 7 km, które połączą morskie kable z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi projektów, oraz dwóch torów 400 kV prowadzących następnie do położonej ponad 6 km dalej stacji PSE. Wszystkim odcinkom towarzyszyć będą także światłowody telekomunikacyjne.
O projektach morskich farm wiatrowych Bałtyk
Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które są realizowane w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
W kolejnej fazie rozwoju offshore w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
Najnowsze wiadomości
Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię
Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.