Rozpoczęto podpisywanie porozumień w ramach systemu rekompensat dla rybaków

Rozpoczęto proces podpisywania porozumień pomiędzy JV Equinor i Polenergia, realizującym projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, a środowiskiem rybackim w sprawie przejściowego systemu rekompensat dla armatorów łodzi, którzy w związku z budową morskich farm wiatrowych mają ograniczony dostęp do łowisk.
Zasady sytemu rekompensat zostały poddane szerokim konsultacjom podczas cyklu spotkań w marcu, lipcu i wrześniu tego roku. Na ostatnich spotkaniach w Łebie, Ustce i Jarosławcu Spółki zaprezentowały najważniejsze zasady systemu. Armatorzy mogli składać dokumenty w mobilnym biurze, a także uzyskać odpowiedzi na pytania.
Do dziś rybacy złożyli niemal 150 wniosków, z czego około 60 pochodzi od właścicieli jednostek rekreacyjnych, a ponad 80 od posiadaczy jednostek komercyjnych. Proces przyjmowania i weryfikacji wniosków przebiega z zachowaniem najwyższych standardów rzetelności i transparentności.
Pierwsza część porozumień o wypłacie rekompensat została wysłana do armatorów. W przygotowaniu są kolejne porozumienia, które będą systematycznie przekazywane uprawnionym rybakom. W takcie przygotowania porozumień nastąpiły w ich treści zmiany formalne, które nie wpływają na łączną wysokość rekompensat, czy ogólne zasady. Porządkują one jedynie kwestie prawno-organizacyjne. Porozumienia zostały przygotowane oddzielnie dla każdej ze spółek, tj. dla MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. z rekompensatą wynoszącą 50% kwoty dla każdej z nich. Podpisany dokument będzie podstawą do wystawienia faktur i wypłaty rekompensat.
Wszystkie osoby, które złożyły wnioski i potrzebują dodatkowych wyjaśnień lub informacji o etapie ich rozpatrywania zapraszamy do kontaktu z nami.
Więcej informacji o przejściowym systemie rekompensat, dokumenty oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie: Rekompensaty dla Rybaków | Farmy wiatrowe na Bałtyku
Najnowsze wiadomości

Trwa budowa morskich farm wiatrowych. Equinor i Polenergia zapraszają na spotkanie informacyjne w Ustce
Equinor i Polenergia zapraszają mieszkańców Ustki i okolic na kolejne spotkanie informacyjne poświęcone morskim farmom wiatrowym Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca 2026 r. w godz. 17:00–19:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Ustce, przy ul. Dunina 24. To okazja, by dowiedzieć się, jak postępują prace na budowie czy zadać pytania przedstawicielom inwestorów.

Bałtyk 2 i 3: ruszyła instalacja fundamentów turbin
Budowa morskich farm wiatrowych Equinor i Polenergii osiągnęła nowy kamień milowy – na Morzu Bałtyckim pomyślnie zamontowano pierwsze fundamenty farm offshore Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze kilkanaście kompletów monopali i elementów przejściowych zostało bezpiecznie osadzonych w dnie, co oznacza oficjalne rozpoczęcie kampanii instalacyjnej na morzu dla projektów.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 nabierają tempa na lądzie i pod wodą