Skip to content

Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa

(UTC)Last modified
Farma fotowoltaiczna Stępień
Farma fotowoltaiczna Stępień o mocy 58 MW w gminie Braniewo
Fot. Adam Matyja, WSP

W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100% udziałów. 

Equinor przejął spółkę Wento, jedną z liderów polskiego rynku fotowoltaiki, wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku. Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej zakończyła się tym samym w ciągu niespełna półtora roku od akwizycji.

„Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań, rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich, a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024” – mówi Olav Kolbeinstveit, Senior Vice President Renewables, Power and Markets w Equinor.

Testowa produkcja energii PV Stępień
Uroczystość zakończenia budowy PV Stępień i test instalacji (od lewej: Piotr Gutowski, wiceprezes zarządu Onde; Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento; Olav Kolbeinstveit, SVP Renewables, Power and Markets w Equinor; Jakub Bornus, wójt gminy Braniewo

Miejscowość Stępień znajduje się na terenie gminy Braniewo, na Warmii. Farma fotowoltaiczna zrealizowana przez Wento jest jedną z największych w Polsce i składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.

Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.

“Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju” – komentuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Dla energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Stępień, Equinor zamierza zawrzeć umowę PPA, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji. Całość produkcji zostanie włączona do rosnącego portfela energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych zarządzanego przez Equinor, co pozwoli uzyskać dodatkową wartość z optymalizacji i handlu.

„Wento dostarcza aktywa najwyższej jakości oparte o zaawansowane technologie, zapewniając jednocześnie atrakcyjne zwroty z inwestycji. Zakończona z sukcesem budowa farmy fotowoltaicznej o takiej skali to kolejny krok na drodze realizacji strategii biznesowej Wento, w ramach której stale rozbudowujemy nasze portfolio. Łączna moc naszych rozwijanych w Polsce projektów lądowej energetyki odnawialnej to 1,7 GW” – mówi Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.