Skip to content

Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku

(UTC)Last modified
sea, water, sand

Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym z inwestorów realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem Polenergią wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.

Equinor odpowiada za wybudowanie i funkcjonowanie portu serwisowego, który stanie się bazą dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez joint venture Equinor i Polenergii, a w przyszłości może wesprzeć również kolejne przedsięwzięcia.

Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych. MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II, o łącznym potencjale mocy zainstalowanej 1440 MW, otrzymały 4 maja br. decyzje Urzędu Regulacji Energetyki o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla
energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci.

Wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to istotny krok w realizacji naszych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ta długoterminowa inwestycja przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspieramy rozwój lokalnych społeczności, a realizowane wspólnie z Polenergią projekty i nasza baza O&M oznaczają nowe miejsca pracy i nowe inwestycje dla Łeby i całego regionu. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do powstania nowego rozdziału w tradycji morskiej Łeby. Będziemy kontynuować dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w miarę rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Michał J. KołodziejczykPrezes Zarządu Equinor Polska
porter

Nasze morskie projekty traktujemy jako ważny element transformacji nie tylko energetycznej, ale i gospodarczej Polski i Europy. Chcemy, aby ich realizacja przyczyniła się nie tylko do redukcji szkodliwych zanieczyszczeń i dywersyfikacji źródeł energii, ale również do utworzenia miejsc pracy, modernizacji przedsiębiorstw, rozwoju innowacyjności i do zbudowania nowych przewag konkurencyjnych w polskim przemyśle. Dlatego wspólnie z naszym partnerem opracowaliśmy pięć programów flagowych wspierających rozwój polskiego przemysłu morskiej energetyki i teraz, budując łańcuch dostaw dla naszych projektów, będziemy je krok po kroku realizować. Pierwszym bardzo ważnym krokiem, jest właśnie wybór portu w Łebie dla bazy serwisowej projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Michał MichalskiPrezes Zarządu Polenergia S.A.
portret

Planowana baza serwisowa będzie służyć jako centrum logistyczne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a złożą się na nią biuro, budynki magazynowe i urządzenia transportowe. Bliska odległość z Łeby do lokalizacji farm przyczyni się do bezpieczeństwa operacji morskich i optymalizacji kosztów obsługi.

Inwestycja zlokalizowana w Łebie tworzy szanse dla rozwoju miasta i regionu oraz zwiększenia zatrudnienia. Miejsca pracy potrzebne do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. techniczne stanowiska utrzymania infrastruktury na morzu, a także zespoły pracowników biurowych wspierające obsługę projektów z lądu.

Projekty MFW Bałtyk należące do joint venture Equinor i Polenergii to jedne z największych inwestycji morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych w Polsce. Czysta energia generowana przez realizowane w pierwszej kolejności projekty MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II po ich uruchomieniu pozwoli zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych. Rozpoczęcie budowy infrastruktury dla morskich farm wiatrowych może zacząć się na początku 2024.

O projektach:

  • MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowane są jako 50:50 joint venture Equinor i Polenergii, a ich łączny potencjał mocy zainstalowanej wynosi 1440 MW. Equinor jest operatorem projektów w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.
  • Powierzchnia obu farm - zgodnie z pozwoleniami lokalizacyjnymi, wynosi ponad 241 km2 . Odległość od brzegu w linii prostej wynosi od 22 do 37 km, a głębokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 metrów.
  • Projekt MFW Bałtyk I o łącznej mocy do 1560 MW jest rozwijany w dalszej kolejności zgodnie z przyjętym harmonogramem