Drugi nabór wniosków w ramach przejściowego systemu rekompensat dla rybaków

Equinor i Polenergia w marcu zaproszą rybaków na spotkania informacyjne, podczas których przedstawiciele firm przypomną zasady systemu rekompensat dla rybaków prowadzących działalność na obszarze budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Podobnie jak w pierwszym naborze, w trakcie spotkań będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu dokumentów, a także złożyć wnioski na miejscu.
Od początku roku możliwe jest już składanie wniosków w II naborze dotyczącym rekompensat za rok 2026. Równolegle, trwa także procedowanie dokumentów złożonych w pierwszym naborze obejmującym rok 2025. Od września ubiegłego roku wpłynęło ich ponad 150. Część armatorów podpisała już porozumienia, stanowiące podstawę do otrzymania środków finansowych. W przygotowaniu są kolejne dokumenty, które będą systematycznie przekazywane uprawnionym do rekompensaty rybakom. Wnioski za rok 2025 będzie można składać wyłącznie do końca czerwca bieżącego roku. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Zasady przyznawania rekompensat w naborze za rok 2026 pozostają bez zmian, czyli o rekompensatę mogą ubiegać się armatorzy komercyjnych statków rybackich, którzy prowadzili działalność połowową w latach 2018-2024 w kwadratach rybackich L5, L6, L7, L8, M7, M8, N7, N8 lub są armatorami statków rybackich zarejestrowanych w jednym z portów narażenia: Jarosławiec, Ustka, Rowy lub Łeba. Ponadto właściciele jednostek muszą dysponować specjalnym zezwoleniem połowowym na rok 2026.
Informacje o terminach i miejscach spotkań zostaną przekazane zainteresowanym z odpowiednim wyprzedzeniem, będą także dostępne na portalu baltyk123.pl.
Więcej informacji o przejściowym systemie rekompensat, harmonogram naborów, dokumenty do pobrania oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie: Rekompensaty dla Rybaków | Farmy wiatrowe na Bałtyku
Najnowsze wiadomości

Trwa budowa morskich farm wiatrowych. Equinor i Polenergia zapraszają na spotkanie informacyjne w Ustce
Equinor i Polenergia zapraszają mieszkańców Ustki i okolic na kolejne spotkanie informacyjne poświęcone morskim farmom wiatrowym Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca 2026 r. w godz. 17:00–19:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Ustce, przy ul. Dunina 24. To okazja, by dowiedzieć się, jak postępują prace na budowie czy zadać pytania przedstawicielom inwestorów.

Bałtyk 2 i 3: ruszyła instalacja fundamentów turbin
Budowa morskich farm wiatrowych Equinor i Polenergii osiągnęła nowy kamień milowy – na Morzu Bałtyckim pomyślnie zamontowano pierwsze fundamenty farm offshore Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze kilkanaście kompletów monopali i elementów przejściowych zostało bezpiecznie osadzonych w dnie, co oznacza oficjalne rozpoczęcie kampanii instalacyjnej na morzu dla projektów.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 nabierają tempa na lądzie i pod wodą