Equinor uruchamia kolejną elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

W pomorskiej miejscowości Zagórzyca, Equinor rozpoczął testową produkcję z drugiej farmy fotowoltaicznej. To kolejny krok w kierunku budowy zróżnicowanego portfela odnawialnych źródeł energii w Polsce, która jest jednym z najdynamiczniej rozwijających rynków OZE w Europie.
- Equinor od lat wspiera transformację energetyczną Polski, odpowiadając na potrzeby związane ze zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w polskiej strukturze wytwarzania. Zgodnie z naszą wizją bycia zaufanym partnerem energetycznym dla Polski, rozwijamy OZE na lądzie i na morzu, a także jesteśmy jednym z kluczowych dostawców gazu ziemnego przez Baltic Pipe – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.
Moc uruchomionej elektrowni słonecznej w Zagórzycy sięga 60 MW. Farma znajduje się w województwie pomorskim, w gminie Damnica. Została zrealizowana i będzie zarządzana poprzez spółkę Wento – polskiego dewelopera i producenta energii, który w 2021 r. wszedł do grupy Equinor wnosząc portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.
W dwa lata od tej transakcji gotowe są dwie elektrownie, a kolejna znajduje się w budowie.

- Dzisiaj inaugurujemy działalność drugiej farmy Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce, do około 120 MW. Pierwsza elektrownia - Stępień, jest już w produkcji komercyjnej, a kolejna - Lipno, zostanie uruchomiona w 2024 roku. W Polsce rozwijamy także inne projekty odnawialnych źródeł na lądzie oraz magazynów energii, co wpisuje się w realizację naszej strategii firmy wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor.
Przez kolejnych 30 lat Zagórzyca będzie produkować 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych. Sprzedażą i wprowadzaniem energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy na polski rynek zajmie się należąca do Equinor spółka obrotu Danske Commodities.
W realizację farmy Zagórzyca, którą zbudowano na obszarze ok 55 hektarów wykorzystując do tego 111 tys. paneli fotowoltaicznych, zaangażowanych było około 500 osób. Generalny wykonawca – podlaska firma Elmont, korzystała z usług wyłącznie polskich podwykonawców. - Cieszymy się, że coraz więcej krajowych firm, podobnych do naszej, włącza się w budowanie zrównoważonej energetyki przyszłości i może skorzystać na boomie w branży fotowoltaicznej w Polsce - zauważa dr Mariusz Luto Członek Zarządu firmy Elmont.
- Korzystając z lokalnych wykonawców, przyczyniamy się do budowania kompetencji wśród polskich dostawców w zakresie standardów jakości i bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych – dodaje Wojciech Cetnarski, Prezes Zarządu Wento.

Najnowsze wiadomości
Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię
Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.